Na fali rosnącego zainteresowania tradycją, rękodziełem i kulturą ludową powstaje wiele festiwali folklorystycznych. W całym kraju organizowane są również liczne wystawy i targi wyrobów regionalnych, które mają promować lokalne produkty i tożsamość.
W Beskidach organizowany jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, który swoimi korzeniami sięga czasów przedwojennych. Wówczas nazywany był Świętem Gór. Festiwal w obecnej formie w roku 2013 odbędzie się juz po raz 50 i jest jedną z najstarszych tego typu imprez w Polsce i Europie. Organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Na festiwalu rokrocznie występuje około 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach. Tradycyjnie już gośćmi są Słowacy, Czesi i przedstawiciele innych narodów europejskich, ale równie często zapraszane są też zespoły z takich krajów jak Meksyk, Tajlandia, Gruzja czy Nowa Zelandia.
W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywają się: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, Gorolski Święto w Jabłonkowie, Festyn Istebiański w Istebnej i Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Organizowane są również uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej.