SchroniskoHotel Górski PTTK Kalatówki

Rezerwuj nocleg

Hotel Górski PTTK Kalatówki

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: -1°C / -5°C
słaby śnieg

Jurków - Półrzeczki

Niebieski szlak z Jurkowa jest dość popularną trasą na Mogielicę i zaczyna się przy przystanku PKS w Jurkowie. Podejście jest dość mozolne (ok. 640 m różnicy wysokości) i pod tym względem typowe jak na Beskid Wyspowy. Trasa w większości prowadzi przez las, jednak z podszczytowej hali Mogielnicy roztacza się wspaniała panorama.

Po wyjściu poza zabudowę Jurkowa szlak niebieski prowadzi przez północno-zachodni stok Mogielicy. Wśród krzewów malin i jeżyn wchodzi się w las i wspina mozolnie, zyskując dość szybko na wysokości. Po ponadgodzinnym podejściu na wyrównaniu grzbietu dociera się kompleks łąk i pól z kilkoma zagrodami o wspólnej nazwie Cyrla. Rozciąga się stąd widok na południe, w stronę szczytów Krzystonów i Jasień. Z Cyrli szlak wznosi się dalej przez bukowy las. Po osiągnięciu kolejnego spłaszczenie terenu, można zobaczyć już nieodległy wierzchołek Mogielicy. Znaki prowadzą dalej bezpośrednio pod spiętrzenie kulminacji Mogielicy. Wkrótce spotyka się dochodzący z lewej szlak zielony z Dobrej i po krótkim, stromym podejściu dociera się na szczyt.

Po zejściu ok. 200 m żółtym szlakiem w kierunku Jasienia dochodzi się do hali pod Mogielnicą – stromego, trawiastego stoku
Widok, obejmujący stąd blisko 270 stopni, należy do najwspanialszych w całych Beskidach. Turyści siedzą tu długo i podziwiają ogrom gór oraz wspaniałości krajobrazu. Uczą się tu topografii przyszli przewodnicy, a niekiedy również zdają tu egzamin praktyczny, objaśniając wysokiej komisji szczyt po szczycie, dolinę po dolinie. Na południu widać niemal całe Gorce z Lubaniem, Gorcem i Turbaczem, za nimi Tatry, część Pienin i Magurę Spiską. Na wschodzie jest Beskid Sądecki, a na zachodzie można zobaczyć Babią Górę i pasmo Polic. Na północnym zachodzie wyrastają natomiast szczyty Beskidu Wyspowego: Luboń Wlk. Szczebel, Lubogoszcz, Ćwilin i inne.

Kierując się dalej żółtym szlakiem na Jasień dociera się po niecałej godzinie na malowniczą, płaską polanę na szczycie Krzystonowa (1012 m). Poniżej tego szczytu szlak żółty krzyżuje się z zielonym. Zielone znaki w lewo prowadzą na Polanę Wały (w lecie studencka baza namiotowa), natomiast by dotrzeć do Półrzeczki trzeba skręcić w prawo, do której dochodzi się po niecałej godzinie.

 

Kilka informacji:

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1171 m n.p.m.). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę "Mogielnica". Wiele punktów widokowych; ze szczytu i z polan rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.
25 lutego 2011 na szczycie Mogielicy oraz na jej północnych stokach utworzono rezerwat przyrody Mogielica o powierzchni 50,44 ha wraz z otuliną o powierzchni 90,69 ha. Głównym celem rezerwatu jest ochrona głuszca i jego biotopu oraz innych rzadkich gatunków ptaków, ich siedlisk przyrodniczych, a także form skalnych.
W masywie Mogielicy znajdowało się kilkanaście polan. Największa z polan to położona na południowo-zachodnim grzbiecie poniżej szczytu widokowa polana zwana Stumorgi. Nazwa hali Stumorgi pochodzi od dawnej jednostki powierzchni – mórg (ok. 0,5 ha). W istocie hala miała powierzchnię większą od 50 ha. Dawniej stały na niej szałasy i mieszkańcy Jurkowa wypasali tu ogromne stada owiec. Obecnie, po zaprzestaniu wypasu, hala stopniowo zarasta, a jej powierzchnia uległa już zmniejszeniu.

Źródło: Wikipedia, Foto: Jerzy Opioła

Czas przejścia całej trasy: 5h 15m
Długość całej trasy: 11,8km