Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 5°C / -3°C
zachmurzenie małe

Muszyna

Muszyna to od 1930 r. miasteczko uzdrowiskowe. Położone jest ono w dolinie Popradu oraz Muszynki i Szczawnika. Zachował się tutaj układ urbanistyczny z okresu lokacji. Głównym miejscem miasta jest więc kwadratowy rynek z odchodzącymi od niego prostopadle uliczkami. Zabudowa rynku pochodzi z XIX i XX wieku, jednak w czasie prac archeologicznych odkryto pod kamienicami średniowieczne piwnice, w których prawdopodobnie przechowywano węgierskie wino.

W Muszynie warto zobaczyć kościół obronny pw. św. Józefa Oblubieńca zbudowany w latach 1676-1728. We wnętrzu tej barokowej świątyni można zobaczyć trzy gotyckie rzeźby z ok. 1470 r., przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Otylię oraz św. Jadwigę Śląską. Interesujące jest również renesansowe tabernakulum z ok. 1600 r., późnobarokowa chrzcielnica z XVIII w. i barokowa ambona z końca wieku XVII.

Muszyński zamek wzniesiono ok. 1390 r. Miał on za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych a także pełnić funkcje komory celnej. Zniszczony w 1474 r. podczas najazdu Macieja Korwina został później odbudowany w stylu renesansowym. Od tamtej pory pełnił wyłącznie rolę strażnicy. Wraz z rozwojem techniki znaczenie zamku stopniowo malało, aż w końcu w okresie rozbiorów nastąpiła jego degradacja. Do dziś zachowały się na tym miejscu interesujące ruiny.