Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Muzea Zakopiańskie

Muzea jakie są zlokalizowane na terenie miasta odzwierciedlają jego bogatą i różnorodną historię. Zwiedzanie ich to prawdziwa wędrówka w głąb historii.

Na pewno zwiedzanie należy rozpocząć od Muzeum Tatrzańskiegoim. Tytusa Chałubińskiego (ul Krupówki 10), którego historia sięga jeszcze XIX wieku. W 1920 roku oddano do użytku murowany budynek, który jest siedzibą placówki po dziś dzień. W okresie międzywojennym Muzeum władał legedarny Juliusz Zborowski, wielce zasłużony dla dokumentowania podhalańskiej przeszłości. Gromadzone są tu zbiory etnograficzne, są wystawy ukazujące geologię Tatr, botanikę, początki narciarstwa, ratownictwa, turystyki. Jest tu ogromna specjalistyczna biblioteka gromadzące publikacje na temat Tatr i regionu. W muzuem często odbywają się bardzo ciekawe spotkania i prelekcje o tematyce lokalnej.

Muzeum ma także swoje filie w Zakopanem:

 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego
  Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich Chałupa Gąsieniców Sobczaków ul. Droga do Rojów 6
 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza
  Willa "Koliba" ul. Kościeliska 18
 • Galeria Władysława Hasiora
  ul. Jagiellońska 18 b
 • Muzeum Kornela Makuszyńskiego
  ul. Tetmajera 15
 • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
  ul. Zamoyskiego 25
 • Willa jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Prezentowany jest tu dorobek artystów, działających w Zakopanem od końca XIX wieku do roku 1939. (Kłosowski, Wytkacy, Stryjeńska, Gałek i wielu innych).

  Opracowano na podstawie www.muzuemtatrzanskie.com.pl gdzie można znaleźć więcej informacji.
 • Muzeum Karola Szymanowskiego
  w Willi Atma ul. Kasprusie 19
 • Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego
  ul.Chałubińskiego 42
 • Willa Harenda- Muzuem Jana Kasprowicza

  Willa Harenda – dom Jana Kasprowicza w Zakopanem. Poeta nabył go w 1923 roku od angielskiej malarki Winifred Cooper za pieniądze zarobione na tłumaczeniu Szekspira. Obecnie mieści się tam muzeum biograficzno-literackie Kasprowicza powstałe w 1950 roku. Funkcjonujące przy Muzeum Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, organizuje poświęcone poecie spotkania i wieczory poetyckie. Zwiedzający mogą oglądać trzy pomieszczenia: jadalnię, salonik i sypialnię.

  Opracowano na podstawie www.harenda.com.pl gdzie można znaleźć więcej informacji.