Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Kaplica Papieska na Polanie Rusnakowej

Około 25 minut od schroniska na Turbaczu, przy żółtym szlaku na Polanie Rusnakowej znajduje się Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, zwana potocznie Kaplicą Papieską lub Pasterską. Została ona wybudowana w 1979 roku na miejscu wcześniejszej kapliczki (obecnie przeniesionej na północne obrzeża polany). Śpieszono się z jej budową, by ukończyć ją przed pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Liczono na to, że będzie mógł poświęcić ją osobiście, niestety zabrakło wtedy na to czasu.

Po raz drugi oczekiwano tam na Ojca Świętego w 1983 r., jednak wówczas papieski helikopter wylądował w Dolinie Chochołowskiej. Kiedy w 1998 r. wręczono Mu zdjęcia kaplicy powiedział „Tak, to tam na mnie wtedy czekali…”. Jak wiadomo polskie góry były bliskie sercu Papieża i nim wybrano go na Stolicę Apostolską wielokrotnie bywał w Gorcach, m.in. na Turbaczu.

Od końca kwietnia aż do końca września w każdy weekend opiekujący się Kaplicą ksiądz Kazimierz Krakowczyk odprawia tutaj nabożeństwa. Przybywają na nie ratownicy GOPR, myśliwi, harcerze oraz grupy oazowe. Licznie zjawiają się turyści i okoliczni mieszkańcy, doceniający szczególną atmosferę tych mszy polowych.
Najbardziej uroczysty charakter ma msza święta odprawiana w drugą niedzielę sierpnia. Pierwotnie wiązała się ona z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednak od 1982 r. w ten dzień obchodzone jest Święto Ludzi Gór, pod patronatem Związku Podhalan.

Warto wiedzieć, że przez wiele lat w tych uroczystościach uczestniczył oraz głosił kazania ks. Józef Tischner.