Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Łopuszna

W Łopusznej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ponad 500-letni, drewniany kościół pw. Trójcy Świętej. Jest to unikatowy budynek, który znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Powstał najprawdopodobniej jako pokutna fundacja jednego z okolicznych zbójców. Kościółek był wielokrotnie remontowany i przerabiany, przez co zatracił swoją pierwotną stylistykę. Całe wnętrze zdobiła kiedyś XVI-wieczna polichromia, która do dziś zachowała się jedynie we fragmentach. Odkryto je w czasie remontu w 1932 r. na deskach pochodzących z dawnych stropów oraz na parapecie chóru. W świątyni znajduje się wiele cennych elementów wyposażenia, przede wszystkim gotycki tryptyk z 1460 r. w ołtarzu głównym.

W kościele tym swoją Mszę prymicyjną odprawiał ks. Józef Tischner – wybitny polski filozof i kapłan. Został on zresztą pochowany na miejscowym cmentarzu – u podnóża ukochanych przez siebie Gorców.

We wsi znajduje się również XVIII-wieczny szlachecki dworek, zwany Dworem Tetmajerów – przez pewien czas jego właściciele był Leon Przerwa-Tetmajer, stryj poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera. W latach 70-tych XX w. budynek ten został przejęty przez Muzeum Tatrzańskie z Zakopanego, które odrestaurowało go, a w środku urządzono Muzeum Kultury Szlacheckiej.