Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Muzeum im. Władysława Orkana w kościele w Rabce-Zdroju

Muzeum to mieści się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku z 1606 r., który jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Został wzniesiony przez góralskich cieśli zgodnie z dawnymi tradycjami. Słupowo-ramowa konstrukcja wieży, dobudowanej w XVIII w. nie zawiera gwoździ.

Cennym zabytkiem wnętrza są organy i chór z 1778 r. Warto zaznaczyć, że instrument jest całkowicie sprawny i w okresie letnim odbywają się tutaj koncerty organowe.

Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających w sierpniu 1936 r. Utworzono je z inicjatywy członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Eksponaty muzealne ukazują kulturę materialną i duchową Podhalan, Zagórzan, Kliszczaków, Babiogórców i Górali Białych. Większość zgromadzonych przedmiotów pochodzi z XIX oraz XX w. Można tu m.in. zobaczyć wspaniały zbiór świątków ludowych i obrazów malowanych na szkle.

W muzeum odbywają się liczne imprezy, m.in. coroczne "Święto Zwyków Wielkanocnych" (w Wielką Sobotę) przybliżające zapomniane zwyczaje związane z okresem Wielkanocy, Święto Muzyki "Trzy Światy" (muzyka dworska, organowa i góralska) czy "Święto Humoru Góralskiego" im. ks. prof. Tischnera.

Adres:

Muzeum Władysława Orkana
ul. Orkana 2
34-700 Rabka-Zdrój