Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Kościół pw. Wszystkich Świętych Krościenku

Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych jest jednym z najcenniejszych zabytków Krościenka. Budowę świątyni rozpoczęto w XIV w. i z tego czasu pochodzi m.in. prezbiterium kościoła. Natomiast kamienną nawę wzniesiono w roku 1546. Kościół przebudowano w XVII wieku nadając mu cechy barokowe.

Wnętrze zdobią warte uwagi, odkryte dopiero w XX w., fragmenty polichromii pochodzącej z różnych okresów. Najstarsza, bezcenna część malowideł datowana jest na wiek XIV i przedstawia sceny z życia św. Barbary.

Kolejny fragment polichromii, przy ołtarzu głównym, datowany jest na 1490 rok i przedstawia scenę Ukrzyżowania. Z kolei na ścianach nawy głównej przedstawiono inne sceny biblijne, począwszy od Zwiastowania, aż po Wniebowzięcie. Najobszerniejszy fragment polichromii, dzieło niejakiego Jakuba Koraba z Nowego Targu z 1589 r. przedstawia m.in. postacie świętych patronów flisaków i pasterzy. Warta uwagi jest też gotycka chrzcielnica z piaskowca z wyrytą datą 1493, ufundowana przypuszczanie przez króla Jana Olbrachta.

Adres: ul. Jana III Sobieskiego 2A, 34-450 Krościenko nad Dunajcem