Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Zamek w Suchej Beskidzkiej

Suski zamek został wybudowany ok. roku 1554 dla florentczyka Gaspare Castiglione, który ożeniwszy się z Polką zmienił nazwisko na Kacper Suski. W 1614 roku okoliczne dobra wraz z zamkiem przeszły w ręce rodziny Komorowskich i budynek ten został przebudowany w stylu manierystycznym. Kolejnymi właścicielami od 1708 r. byli Wielopolscy i wówczas zamek nabrał cech barokowych.

Ten leżący u stóp wzgórza Jasień zamek jest najciekawszym zabytkiem miasta. Piękny dziedziniec jest porównywany do wawelskiego. Dwa wyższe skrzydła budowli posiadają okazałe arkadowe krużganki, natomiast z boku stoi masywna wieża z 1614 r., w której znajduje się zamkowa kapica. Jej ściany wewnątrz są zdobione unikatową polichromią i wspaniałymi malowidłami, przypominającymi wzory na tkaninach.

Przed II wojną światową część pomieszczeń zamkowych zajmowała biblioteka Anny Wielopolskiej. Zbiory liczące ok. 100 tysięcy tomów zostały później przekazane do Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Ossolińskich we Wrocławiu. W otaczającym zamek niedużym parku znajduje się jeszcze zabytkowy domek ogrodnika i oranżeria.

Adres:

ul Zamkowa 1
34-200 Sucha beskidzka