Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Piwniczna-Zdrój

Piwniczna została założona już w 1348 r. przez króla Kazimierza Wielkiego, przy trakcie handlowym biegnącym z Krakowa przez Nowy Sącz do Koszyc. W wieku XIX odkryto tu źródła wód mineralnych, a w 1884 r. pojawili się już pierwsi kuracjusze. W czasie okupacji hitlerowskiej działały w okolicznych lasach oddziały partyzanckie, a przez miasto prowadził szlak kurierski na Węgry.

Atrakcją turystyczną miasteczka jest spływ łodziami Popradem z Piwnicznej do Rytra. Warto tutaj zobaczyć studnię w rynku z rzeźbą założyciela miasta czy też kościół parafialny z 1885 r.

Ciekawym miejscem w Piwnicznej jest galeria Manisoons. Wnętrza zlokalizowane w małym domu uzdrowiskowym zdobią różnego rodzaju dzieła sztuki. Można tu podziwiać, ale również kupić malarstwo, ceramikę, szkło oraz tkaniny artystyczne i użytkowe. Poza dziełami miejscowych artystów znajduje się tutaj też ciekawa kolekcja sztuki afrykańskiej ze zbiorów Misji Afrykańskiej. Zakupić można również wyroby ze szkła znanego Piotra Lisowksiego, którego prace docenili m.in. papież Jan Paweł II i Królowa Elżbieta.