Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Lanckorona

To piękne miasteczko zawdzięcza swój urok położeniu n stoku Lanckorońskiej Góry. Roztaczają się stąd wspaniałe widok na całą okolicę. Wielkim atutem Lanckorony jest układ urbanistyczny zachowany w niezmienionym stanie od XIV w., czyli czasu otrzymania praw miejskich. Niegdyś nad miasteczkiem górował zamek z XIV w. będący siedzibą starostwa niegrodowego. Starostami tutaj byli m.in. Wolski, Zebrzydowski, Czartoryski i Wielopolski. Po I zaborze zamek stracił na znaczeniu i wówczas zaczął popadać w ruinę. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i fosy.

Najważniejszy punkt dawnego miasteczka stanowił oczywiście rynek. Tutaj były organizowane jarmarki, których w Lanckoronie w czasach największej świetności było nawet 15 w ciągu roku. Dziś wokół rynku stoją drewniane XIX-wieczne domy z głębokimi podcieniami, a sporo z nich zachowało się również na pobliskich uliczkach.

To właśnie dzięki pięknemu położeniu i zabytkowej zabudowie Lanckorona jest urokliwym miasteczkiem, mającym wielu miłośników wśród artystów – mieszkał tutaj m.in. Marek Grechuta. Obecnie odbywają się tu liczne plenery malarskie i wystawy, a także coraz bardziej znany jarmark grudniowy „Anioł w Miasteczku”.