Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Dwór w Stryszowie

Dwór w Stryszowie został wzniesiony w XVI w. przez Adama Suskiego. Jest to jeden z ciekawszych tego typu zabytków w okolicy. W XVII w. właścicielem tych terenów został ród Wilkońskich i wówczas dokonano ostatecznej przebudowy dworu nadając mu cechy barokowe. Niestety pożar w 1739 r. częściowo zniszczył budynek i odbudowujący go Kazimierz Wilkowski herbu Odrowąż nadał mu charakter rezydencji wiejskiej.

Kolejnym właścicielem był Józef Franciszek Gorszczyński i to on doprowadził do zmiany wystroju wnętrz, budowy oficyny i zabudowań gospodarczych oraz założenia parku w stylu angielskim. Ostatnimi właścicielami przed II wojną światową była jego córka Rozalia wraz z mężem hrabią Franciszkiem Łubieńskim.

W czasie okupacji założono tutaj szkołę powszechną szkolącą rolników na kursach zawodowych. Później majątek przekazano PGR-owi, a park zlikwidowano. Pod koniec lat 50-tych udało się wyremontować i przekazać budynek Muzeum na Wawelu. Obecnie pełni on rolę placówki muzealnej oddział Zamku Królewskiego.

Adres:
Zamek Królewski na Wawelu - Oddział w Stryszowie
34-146 Stryszów 508