Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince
Skocznia w Malince została wybudowana w latach 1932-33. Pierwszym jej rekordzistą został Mieczysław Kozdruń, który skoczył na odległość 41 metrów. Od 1958 roku, po modernizacji, rozgrywały się tutaj prestiżowe międzynarodowe zawody o Puchar Beskidów.

Na fali sukcesów Adama Małysza w 2001 podjęto decyzję o zburzeniu starej konstrukcji obiektu K-105 i wybudowaniu na jej miejscu nowej skoczni narciarskiej o punkcie konstrukcyjnym K-120 (czyli drugiej po Wielkiej Krokwi skoczni dużej w Polsce). Akt erekcyjny pod budowę skoczni został podpisany w październiku 2003 r. na rynku w Wiśle przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Prace rozpoczęły się zimą 2004 roku. Pierwszy skok na nowym obiekcie dnia 17 września 2008 r. oddał oczywiście Adam Małysz. Skoczył wówczas na odległość o kilka metrów większą niż punkt K (120 m). Ten uroczysty skok nie był jednak oficjalnie mierzony, ani oceniany przez sędziów.

W dniach 25 - 28 września 2008 r. na nowej skoczni zorganizowane zostały Letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Podczas tych mistrzostw skoczni zostało nadane imię Adama Małysza.

Sympatyków skoków zainteresuje też na pewno galeria "Sportowe trofea Adama Małysza". Mieści się w budynku fundacji Izabeli i Adama Małyszów "Wystarczy chcieć". Znajdują się tam wszystkie najważniejsze trofea Adama Małysza, między innymi: cztery Kryształowe Kule za zdobycie Pucharu Świata oraz medale z mistrzostw świata w Lahti, Sapporo i Val di Fiemme.

Adres:

Wisła Malinka 942
43-460 Wisła