Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Szlak czerwony z Rabki Zdrój na Turbacz

Czerwony szlak stanowi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wędrówkę rozpoczyna się koło stacji PKP w Rabce, następnie przechodzi się przez centrum miasta, uzdrowisko i część sanatoryjną. Tu mija się szlaki zielony oraz żółty. Szlak czerwony wyprowadza z miasta i łagodnie wspina na szczyt o nazwie Tatarów (710 m) z ładną panoramą na Rabkę-Zdrój. Od tego momentu rozpoczyna się ostrzejsze podejście na szczyt Maciejowej (815 m), gdzie znajdują się wyciągi orczykowe i dochodzi szlak czarny (którym można zawrócić do Rabki-Zdroju). Na pobliskiej polanie Przysłop znajduje się bacówka PTTK, gdzie można odpocząć przed dalszą wędrówką, a także podziwiać panoramy Babiej Góry, Tatr oraz Podhala. Dalej trasa prowadzi lasem przez Jaworzynę Ponicką (995 m), Przełęcz Pośrednią (tu dochodzi szlak żółty) na Stare Wierchy, gdzie mieści się schronisko PTTK. Jest to ważny węzeł szlaków turystycznych m.in. niebieskiego, zielonego (tym można dojść do Nowego Targu-Kowańca) i żółtego (do Olszówki). Szlak czerwony prowadzi jednak dalej przez szczyt Groników (1027 m) na Obidowiec (1106 m; stad zielony szlak odbiega do Koninek), do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Dalej w kierunku południowo-wschodnim prowadzi aż na Turbacz (1310 m) – najwyższy szczyt Gorców i dalej do schroniska PTTK im. Władysława Orkana.

Turbacz – najwyższy szczyt Gorców, znajdujący się w centralnym punkcie tego pasma i tworzący potężny rozróg. Według większości źródeł ma wysokość 1310 m n.p.m. (niektóre podają 1315 m). Zbudowany jest z fliszu karpackiego.
Z Turbacza odbiega siedem górskich grzbietów:

  • Pasmo Gorca we wschodnim kierunku. Od pasma tego na Kiczorze odgałęzia się boczny grzbiet, który poprzez Przełęcz Knurowską przechodzi w długie Pasmo Lubania 
  • grzbiet Mostownicy i Kudłonia w północno-wschodnim kierunku 
  • grzbiet Turbaczyka w północnym kierunku 
  • grzbiet Suchego Gronia w północno-zachodnim kierunku 
  • grzbiet Obidowca ciągnący się na zachód do Przełęczy Sieniawskiej 
  • grzbiet Średniego Wierchu, również w zachodnim kierunku 
  • grzbiet Bukowiny Obidowskiej w południowo-zachodnim kierunku. Odgałęzia się od niego grzbiet Bukowiny Waksmundzkiej 

Sam wierzchołek Turbacza znajduje się poza Gorczańskim Parkiem Narodowym, którego granica przebiega nieco po zachodniej, oraz po północnej stronie szczytu.

Czas przejścia całej trasy: 5h 15m
Długość całej trasy: 15,7km