Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Krościenko nad Dunajcem – Dzwonkówka – Przehyba – Szczawnica

Fragment głównego szlaku beskidzkiego (czerwonego) im. Kazimierza Sosnowskiego. Trasa zaczyna się w Krościenku na moście na Dunajcu. Szlak wspina się w kierunku Stajkowej, Gronia i dalej na przełęcz Siodełko. Zanim osiągnie się ścianę lasu dociera się do punktu widokowego na Krościenko i Szczawnicę. Po osiągnięciu szczytu Dzwonkówki można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego, doliny Dunajca, Tatr oraz Pienin. Stąd żółtym szlakiem można już łatwo dojść do Szczawnicy. Idąc jednak dalej szlakiem czerwonym dociera się do przełęczy i osady Przysłop. Idąc już ramieniem Pasma Radziejowej, przechodząc przez szczyt Skałki dociera się w końcu na Przehybę i do leżącego tu schroniska.
Do Szczawnicy warto dojść stąd szlakiem niebieskim, mijając po drodze leśniczówkę. Na końcowym etapie wzdłuż szlaku płynie Sopotnicki Potok, który tworzy ładne kaskady.

Kilka informacji:

Przehyba (Prehyba, Przechyba) – szczyt górski w zachodniej części Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim wysokości 1175 m. Nazwa najpierw dotyczyła tylko hali, dopiero później przeniesiona została na szczyt. Na zachodnim wierzchołku znajduje się schronisko turystyczne oraz Radiowo-Telewizjny Ośrodek Nadawczy z 87-metrową stalową wieżą. Z pokrywającej grzbiet Hali Przehyba roztacza się wyjątkowy widok na południe w kierunku Pienin i Tatr oraz na północ ku Kotlinie Sądeckiej. Z uwagi na łatwą dostępność miejsce jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów pieszych i rowerzystów.

Foto: Jerzy Opioła

Czas przejścia całej trasy: 5h 50m
Długość całej trasy: 21,1km