Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:

Krościenko nad Dunajcem – Sokolica – Szczawnica Niżna

Trasa rozpoczyna się zielonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem. Należy wybrać się drogą równoległą do szlaku żółtego, w kierunku przełęczy Szopka (w drugą stronę zielone znaki prowadzą wzdłuż Dunajca). Na wysokości granicy Pienińskiego Parku Narodowego zielony szlak odbija w lewo od żółtego. Trasa prowadzi na Sokolą Perć, na szczyt Czertezik. Tutaj przechodzi się na szlak niebieski prowadzący przez przełęcz Sosnów na Sokolicę. Po drodze mija się z lewej zielony szlak odbijający nad Dunajec i do Krościenka. Kierując się jednak dalej niebieskim szlakiem schodzi się również nad brzeg Dunajca, jednak tuż za Przełomem Pienińskim, u podnóża Hukowej Skały. W tym miejscu w okresie od maja do października działa prom na drugi brzeg rzeki. Po przeprawie dochodzi się do schroniska Orlica, a stąd już czerwonym szlakiem do przystani flisackiej w Szczawnicy-Niżnej, przy ujściu Grajcarka do Dunajca.

Kilka informacji:

Sokolica (747 m n.p.m.) – szczyt w pn.-wsch. części Pienin Środkowych w tzw. Pieninkach. Od sąsiedniego, leżącego w tej samej grani Czertezika oddziela ją przełęcz Sosnów. Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowana z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych. Północne stoki porasta las bukowo-jodłowy, na szczycie występują reliktowe sosny (najstarsza ma ok. 500 lat). Natomiast południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w ponad 300-metrową przepaść przełomu Dunajca.
Góra położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Aktualnie wstęp na sam szczyt Sokolicy (podobnie jak na Trzy Korony) jest płatny. Bilet upoważnia również do wejścia na Trzy Korony (w tym samym dniu). Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami (ok. 40 m różnicy poziomów, 7 min. podejścia w górę).

Foto: Jerzy Opioła

Czas przejścia całej trasy: 2h 25m
Długość całej trasy: 5,6km