Zielone SchroniskaPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Rezerwuj nocleg

Pogoda

temperatura: 2°C / -3°C
deszcz ze śniegiem

Szczyrk – Skrzyczne – Barania Góra – Wisła Czarne

Wycieczkę rozpoczyna się centrum Szczyrku a następnie przechodzimy do dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Skrzyczne. Wjazd na szczyt zajmuje około 25 minut, łącznie z przesiadką na stacji pośredniej Jaworzynka. Na szczyt można również dostać się pieszo, jednak podejście zarówno szlakiem niebieskim około 2 godzin. Od schroniska na Skrzycznem zielony szlak prowadzi w kierunku Małego Skrzycznego i rozległej Kopy Skrzyczeńskiej. Przy złych warunkach pogodowych należy tutaj zachować szczególną czujność, gdyż łatwo w tym miejscu zgubić orientację. Po niespełna godzinnej wędrówce dociera się do dość ostrego podejścia pod Malinowską Skałę, której charakterystyczne skalne ostańce widoczne są z daleka. Na Malinowskiej Skale warto chwilę odpocząć oraz posilić się. Dalej, po około 150 m dociera się do węzła szlaków. Należy nadal trzymać się szlaku zielonego prowadzącego na Baranią Górę. Po minięciu Magurki Wiślańskiej do zielonego szlaku dołącza czerwony prowadzący z Węgierskiej Górki. Tutaj zaczyna się żmudne podejście na Baranią Górę. Na szczycie znajduję się metalowa wieża widokowa, z której roztacza się panorama na otaczające pasma górskie, w tym: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Małą Fatrę, Beskid Mały. Kontynuując wędrówkę szlakiem zielonym dociera się po niecałej godzinie do schroniska Przysłop. Tuż obok schroniska znajduje się mały drewniany budynek, w którym mieści się Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK "U źródeł Wisły" na Przysłopie.

Po odpoczynku można udać się najpierw czerwonym szlakiem, a później czarnym do doliny Czarnej Wisełki. Po odbiciu w prawo na szlak czarny trasa wiedzie drogą dojazdową do schroniska, wzdłuż koryta potoku. Na końcu szlaku łączy się on z Białą Wisełką tworząc jezioro Czerniańskie. Po połączeniu się potoków z jeziora wypływa rzeka Wisła. Znajduje się tutaj przystanek PKS, z którego można dojechać do centrum miejscowości Wisła.

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.
Poczynając od końca lat 60. XX w. odkryto na stokach Skrzycznego kilkanaście niewielkich jaskiń typu szczelinowego i schronisk skalnych, rozwiniętych w budujących górę piaskowcach. Największa z nich, Jaskinia Pajęcza (długość korytarzy 61 m - dziś już niedostępna po zawaleniu wejścia), znajduje się na południowy zachód od hali Jaworzyna, na wysokości ok. 1075 m n.p.m., a jej nazwa pochodzi od występującej tam bogatej fauny pajęczaków.
Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności o łącznej długości 14km.

Czas przejścia całej trasy: 7h 0m
Długość całej trasy: 22,1km