SchroniskoSchronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej - CZASOWO WYŁĄCZONE Z EKSPLOATACJI

Rezerwuj nocleg

na Hali Kondratowej - CZASOWO WYŁĄCZONE Z EKSPLOATACJI

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 2°C / 1°C
deszcz ze śniegiem

Genialny prymitywista z Krynicy

Będą w Krynicy warto się zapoznać z twórczością urodzonego tutaj w 1895 r. Nikifora. Prawdziwe nazwisko malarza udało się oficjalnie ustalić dopiero w 2003 r. Epifaniusz Drowniak był genialnym samoukiem, zaliczanym obecnie do światowej czołówki malarzy prymitywistów. Większość życia mieszkał samotnie i w nędzy, a ze względu na wadę słuchu i wymowy uważany był za upośledzonego psychicznie. Większość jego prac to akwarele. Malował głównie w plenerze i częto można go było spotkać na krynickim deptaku. Swoje prace sygnował Nikifor, Netyfo lub Matejko

Jego talent po raz pierwszy został odkryty przed II wojną światową. Niestety wówczas próba wystawienia jego prac w Paryżu nie udała się. Ponowne odkrycie nastąpiło dopiero w latach 50-tych XX w. Wówczas dzięki serii wystaw i publikacji licznych artykułów Nikifor stał się sławny w Polsce i na świecie. Gdy miał już ponad 60 lat obyła się także indywidualna wystawa jego pracy w Paryżu.

Pomimo zdobytej popularności nie zmienił stylu życia i nadal tworzył w rodzinnej Krynicy. Tutaj w latach 90-tych, w zabytkowej willi „Romanówka” otwarto Muzeum Nikifora. Zebrane dzieła są przekrojem przez wszystkie okresy jego twórczości, techniki i tematykę, m.in. pejzaże ze stacyjkami kolejowymi, portrety czy obiekty sakralne. W 2004 r. Krzysztof Krauze nakręcił film pt. „Mój Nikifor” z Krystyną Feldman w roli głównej, który przyczynił się do ponownego wzrostu zainteresowania krynickim artystą.

Adres: Willa Romanówka, ul. Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój