SchroniskoSchronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej - CZASOWO WYŁĄCZONE Z EKSPLOATACJI

Rezerwuj nocleg

na Hali Kondratowej - CZASOWO WYŁĄCZONE Z EKSPLOATACJI

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 22°C / 13°C
zachmurzenie małe
Schronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej - CZASOWO WYŁĄCZONE Z EKSPLOATACJI
  • Foto

Schronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej - CZASOWO WYŁĄCZONE Z EKSPLOATACJI

KOMUNIKAT-  Schronisko z dniem 04 września 2023 roku zostaje wyłączone z eksploatacji 

szczegóły na stronie: www.schroniska-pttk.pl


Schronisko turystyczne położone na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu. Znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr (600 m³), dysponujące 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych.
Schronisko prowadzi przechowalnię nart, gospodę i bufet.

Pierwszy budynek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1910. Był to schron narciarski Jerzego Uznańskiego, w 1913 roku zniszczony przez lawinę. W roku 1933 postawiono tu bacówkę. Obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–48 wg projektu Bogdana Laszczki. W roku 1950 powiększono go o dodatkowe skrzydło. 26 kwietnia 1953 schronisko zostało zniszczone przez kamienną lawinę, która zeszła ze stoków Długiego Giewontu. Głaz o masie 30 ton wbił się w narożnik jadalni, dwa inne zatrzymały się kilka metrów od budynku.

Kierownikiem schroniska w latach 1947–80 był Stanisław Skupień, narciarz i olimpijczyk. Po nim do 2003 budynkiem kierował jego syn Andrzej. Od 1994 schronisko posiada biologiczną oczyszczalnię ścieków. 23 sierpnia 2009 odbyła się uroczystość nadania schronisku imienia Władysława Krygowskiego, znawcy polskich Karpat. W schronisku umieszczono tablice z cytatami z książek Krygowskiego oraz jego rzeźbiony drewniany portret dłuta Franciszka Palki z Nowego Sącza

 źródło: wikipedia

 

 UWAGA


NIE SPRZEDAJEMY MIEJSC NA PODŁODZE


 

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY

 

 

 

 

Wolne miejsca | Wszystkie miejsca | Inne schroniska
Trwa sprawdzanie dostępności miejsc
Brak miejsc w podanym terminie