HerbergePTTK-Berghütte auf Luboń Wielki

Reserviere die Übernachtung

PTTK-Berghütte auf Luboń Wielki

Bestimme die Route

Wetter

Temperatur: 7°C / -4°C
Fast wolkenlos

Zamek Czorsztyn

Pierwsze informacje o Czorsztynie pochodzą z XIII w. Wtedy tereny te należały do klarysek ze Starego Sącza i na górze wznosiła się warownia, mająca bronić drogi handlowej prowadzącej na Węgry. Około roku 1350 Kazimierz Wielki kazał w tym miejscu wybudować zamek graniczny, jako odpowiedź na wzniesienie przez Węgrów zamku w Niedzicy. Starostą był tu m.in. Zawisza Czarny, a w XVII w. Jan Baranowki. Ten drugi zapamiętany został jako wielki ciemiężyciel ludu, który w sposób okrutny karał nieposłusznych.

Zamek mimo swego przeznaczenia nigdy nie odegrał większej roli militarnej, chociaż XVII w. opanował go Kostka Napierski i bronił twierdzy aż do czasu zdrady towarzyszy. Przez jakiś czas bronili się tu też ponoć Konfederaci Barscy.

Ostatnim starostą był Józef Potocki, a za jego rządów około roku 1790 r. zamek spłonął po uderzeniu pioruna. Starost przeniósł się do pobliskiego dworu, a twierdza stała się kamieniołomem dla okolicznych mieszkańców. W 1811 r. warownię przejęli Austriacy i sprzedali ją rodzinie Drohojowskich. Ci starali się przeciwdziałać niszczeniu zamku wzmacniając jego mury, a w okolicy utworzyli rezerwat przyrody.

Po II wojnie światowej zamek przeszedł w ręce państwa polskiego. Dopiero w latach 90-tych przeprowadzono tutaj poważne prace archeologiczne. Ruiny odrestaurowano, zabezpieczono i udostępniono do zwiedzania. Można przechadzać się po zamkowych murach i bramach, a w odrestaurowanych salach znajduje się ekspozycja przedstawiająca dzieje zamku oraz historię budowy i parametry czorsztyńskiej zapory.

Z tarasu zamkowego rozpościera się wspaniały widok na zalew, zaporę, zamek niedzicki na przeciwległym brzegu, na Pieniny Spiskie, część Podhala, a przy dobrej pogodzie – na odległe Tatry.