HostelPTTK Mountain Hostel on Luboń Wielki

Book accommodation

PTTK Mountain Hostel on Luboń Wielki

Show route

Weather

temperature: 22°C / 13°C
Lightly cloudy

Dwór w Stryszowie

Dwór w Stryszowie został wzniesiony w XVI w. przez Adama Suskiego jako dwór obronny u stóp góry Chełm w Beskidzie Makowskim. Jest to jeden z ciekawszych tego typu zabytków w okolicy. W XVII w. właścicielem tych terenów został ród Wilkońskich i wówczas dokonano ostatecznej przebudowy dworu nadając mu cechy barokowe. Niestety pożar w 1739 r. częściowo zniszczył budynek i odbudowujący go Kazimierz Wilkowski herbu Odrowąż nadał mu charakter rezydencji wiejskiej.

Kolejnym właścicielem był Józef Franciszek Gorszczyński i to on doprowadził do zmiany wystroju wnętrz, budowy oficyny i zabudowań gospodarczych oraz założenia parku w stylu angielskim. Ostatnimi właścicielami przed II wojną światową była jego córka Rozalia wraz z mężem hrabią Franciszkiem Łubieńskim.

W czasie okupacji założono tutaj szkołę powszechną szkolącą rolników na kursach zawodowych. Później majątek przekazano PGR-owi, a park zlikwidowano. Pod koniec lat 50-tych budynek udało się wyremontować i przekazano go Muzeum na Wawelu, więc obecnie pełni on rolę placówki muzealnej, oddział Zamku Królewskiego.