SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 2°C / -3°C
deszcz ze śniegiem

Ksiądz Józef Tischner w Gorcach

Ksiądz Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu, a gdy miał kilka lat jego rodzina przeprowadziła się do Łopusznej. I to właśnie miejsce uważał zawsze za swój dom. Wielokrotnie powtarzał, że to góry ukształtowały jego poglądy i horyzonty religijne.

Kiedy na te tereny dotarła wojna, razem z rodziną uciekał w góry, pod Turbacz.

Po ukończeniu liceum rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1950 r. wstąpił do seminarium duchownego. Po otrzymaniu doktoratu 1963 r. rozpoczął tam pracę pedagoga. Swoją mszę prymicyjną odprawił w zabytkowym i bliskim swemu sercu kościółku pw. Świętej Trójcy w Łopusznej.

Góry, a przede wszystkim Gorce, zawsze były bliskie księdzu Tischnerowi. W połowie lat 70-tych na polanie Sumolowej między Łopuszną a Turbaczem wybudował bacówkę, zwaną dziś „Tischnerówką”, do której udawał się w wolnych chwilach.

W 1981 roku został kapelanem Związku Podhalan i z jego inicjatywy w tym samym roku została odprawiona pierwsza Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem. Dopóki pozwalało mu zdrowie, zawsze przybywał na Święto Ludzi Gór do tejże kaplicy pieszo, z Łopusznej, ubrany w strój góralski i kapelusz z orlim piórem.

Kazania głoszone podczas uroczystej Mszy, kierowane do górali, zawierały proste prawdy o godności człowieka, jego powołaniu do wolności i miłości.

Po śmierci spoczął na cmentarzu w Łopusznej, pozostając na zawsze w ukochanych górach, W schronisku pod Turbaczem odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.