SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 0°C / 0°C
pogoda:
Schronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto

Schronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza

Schronisko położone na wysokości 1180 m n.p.m. na północnych stokach Babiej Góry.
Obok schroniska znajduje się dyżurka GOPR oraz Muzeum Turystyki Górskiej otwarte w 1966 r. zmodernizowane i doposażone w eksponaty w 2011 r.

Pierwsze schronisko na polanie Markowe Szczawiny powstało w 1906 r. z inicjatywy dr Hugo Zapałowicza. Było to pierwsze schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego w Beskidach Zachodnich. Walne zgromadzenie Oddziału Babiogórskiego TT zatwierdziło w maju 1906 r. plan schroniska i natychmiast przystąpiono do jego budowy.

Obiekt oddano oficjalnie do użytku już 4 miesiące później, tj. 15 września 1906 r. Początkowo składało się tylko z niedużej kuchni i jadalni oraz dwóch sypialni – jednej dla kobiet i drugiej dla mężczyzn oraz wyściełanego sianem poddasza dla zbiorowych wycieczek.

W późniejszych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany, doprowadzono wodociąg i podstawową kanalizację, a także linię telefoniczną. W roku 1936 schronisko mogło pomieścić 32 osoby w ogrzewanych pokojach oraz do 20 osób w zbiorowej sypialni na pryczach.

Pod koniec II wojny światowej ówczesny gospodarz schroniska Rudolf Wielgus dzięki łapówce uratował je przed spaleniem przez wycofujących się Niemców. W latach powojennych szczególne uznanie wśród prowadzących to schronisko zyskał Stanisław Jarosz. Dzięki jego staraniom budynek zyskał oświetlenie elektryczne oraz centralne ogrzewanie.
W czasie uroczystości 100-lecia schroniska w 2006 roku został wmurowany kamień węgielny pod nowy obiekt. Stary budynek ze względu na zły stan techniczny został rozebrany. W listopadzie 2009 r. nowe schronisko przyjęło pierwszych turystów.

Nowo wybudowane schronisko dysponuje ok.70 miejscami w pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 8- oraz wieloosobowych. Udzielane są rabaty PTTK oraz zniżki dla posiadaczy legitymacji Honorowych Dawców Krwi i Zdobywców Korony Gór Polskich.

W bufecie do nabycia poza smacznymi posiłkami, mapy oraz pamiątki. Kuchnia, czynna od 8 do 20, zapewnia szeroki wybór dań obiadowych i barowych. Gospodynie dbają o to by codziennie w sezonie, a poza nim w weekendy, w ofercie znalazło się również domowe ciasto.

W schronisku można wypożyczyć sprzęt zimowy (np. raki, rakiety), a także czy gry planszowe,czasopisma,książki lub puzzle.

Obiekt dysponuje również rzutnikiem i sprzętem multimedialnym, dzięki czemu często organizowane są tutaj prelekcje o tematyce turystyki górskiej, jak również wystąpienia himalaistów, wieczorki tematyczne, Babiogórskie Śpiewogranie itp. Co roku organizowana jest impreza skiturowa- Memoriał Skiturowy im.Edwarda Hudziaka.

Na zamówienie możliwe jest również przygotowanie szkoleń dla grup, np. z zakresu ratownictwa i pierwszej pomocy, a także warsztaty fotograficzne.

W sezonie zimowym organizowane są również szkolenia lawinowe.

Kontakt:
Adres: Schronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach
34-223 Zawoja
Telefon: 33 877 51 05
e-mail: markowe.szczawiny@op.pl
www.markoweszczawiny.pttk.pl

Prowadzą schronisko Koleżanki Izabela i Katarzyna Hudziak.

 

W SPRAWACH REZERWACJI PROSIMY O KONTAKT MAILOWY : MARKOWE.SZCZAWINY@OP.PLhttp://www.markoweszczawiny.pttk.pl/
Wolne miejsca | Wszystkie miejsca | Inne schroniska
Trwa sprawdzanie dostępności miejsc
Brak miejsc w podanym terminie