SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 5°C / 2°C
deszcz

Sanktuarium na Gronu Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II to jedyny szczyt górski na świecie, który został nazwany na cześć papieża Polaka. Karol Wojtyła wielokrotne wspinał się na Jaworzynę (dawna nazwa Gronia) i Leskowiec, nawet będąc już biskupem. Równie często bywał gościem pobliskiego schroniska. Jaworzyna otrzymała swe drugie miano z inicjatywy działaczy PTTK w Wadowicach w 1981 r. Natomiast od 1 stycznia 2004 r. po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, Groń JP II jest jedyną oficjalnie obowiązującą nazwą.

W dziesiątą rocznicę zamachu na Jana Pawła II, w 1991 r. biskup Jan Szkodoń poświęcił na Groniu murowaną kapliczkę z „Krzyżem Ludziom Gór”. Już wówczas w zamyśle fundatorów kapliczki – Danuty i Stefana Jakubowskich z Andrychowa, była budowa kaplicy na 75 urodziny papieża. Teren na jej budowę ofiarowali Irena i Stanisław Targoszowie. We wrześniu 1995 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kaplicy na szczycie Gronia.

Powstanie kaplicy całkowicie odmieniło charakter wędrówek w tej części Beskidów. Gronia stała się nie tylko celem turystyki górskiej, ale także miejscem modlitwy. W lipcu 2001 r. poświęcono tutaj pomnik Jana Pawła II oraz jubileuszowy dzwon.

Obecnie w otoczeniu kaplicy nazywanej „Sanktuarium na Groniu Jana Pawła II” znajduje się również Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami i kilka mniejszych kapliczek. Odprawiane są tutaj msze święte, w tym również Pasterka, odbywa się odpust, a także kończy Rajd Szlakami Jana Pawła II.