SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Przehybie im. Kazimierza Sosnowskiego

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Przehybie im. Kazimierza Sosnowskiego

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: -1°C / -5°C
słaby śnieg

Krynica-Zdrój – przełęcz Krzyżowa – Jaworzyna Krynicka – Muszyna

Trasa rozpoczyna się przy głównym skrzyżowaniu w Krynicy. Zielony szlak biegnie stąd w kierunku przełęczy Krzyżowej, a dalej pod dolną stację kolejki gondolowej. Stąd, dalej zielonym szlakiem, należy kierować się przez Diabelski Kamień do schroniska (hotelu górskiego) poniżej szczytu Jaworzyny. Po odpoczynku pozostaje jeszcze 20 minutowy odcinek na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej (tutaj znajduje się górna stacja kolejki gondolowej). Można wrócić stąd czerwonym szlakiem do Krynicy lub udać się szlakiem zielonym do Muszyny.

Kilka informacji:

Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej – pomnik przyrody nieożywionej na wschodnich stokach Jaworzyny Krynickiej, najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w lesie, przy czerwonym i zielonym szlaku turystycznym, które na tym odcinku biegną wspólnie narciarską trasą zjazdową. Jest to zbudowany z piaskowców ostaniec mający kształt dużego grzyba o wysokości około 5 m. Jego forma została ukształtowana przez działania erozyjne i niejednakową wytrzymałość na wietrzenie różnych składników skał.

Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna (1114 m) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się w pobliżu Krynicy-Zdroju, najwyższy w Paśmie Jaworzyny. Jaworzyna Krynicka jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa. Dzięki temu, jak również dzięki dużym trawiastym obszarom na jej grzbiecie, szczyt jest dobrym i masowo odwiedzanym punktem widokowym. Panorama widokowa (z różnych miejsc) obejmuje cały horyzont. Zimą jest to ośrodek narciarski, jeden z największych w Polsce. W górnej części północnego stoku jest Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, obok niego dyżurka GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.

Źródło: Wikipedia, foto: Krzysztof Lasoń

Czas przejścia całej trasy: 4h 25m
Długość całej trasy: 15,3km