SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: -1°C / -5°C
słaby śnieg

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Polsce misteria pasyjne odbywają się każdego roku m.in. w Kalwarii Pacławskiej, w Górce Klasztornej czy na poznańskiej Cytadeli. Niezaprzeczalnie najbardziej znane są jednak te odprawiane w Kalwarii Zebrzydowskiej. I nic dziwnego, bowiem odbywają się one tutaj od 1608 r., czyli niemalże od początków istnienia w tym miejscu kalwarii (zespołu kaplic upamiętniających Mękę Pańską).

Obrzędy rozpoczynają się w Niedzielę Palmową, kiedy Chrystus na osiołku wjeżdża do Jerozolimy. Zwieńczeniem kolejnych dni jest Wielki Piątek, gdy odbywa się sąd, przesłuchanie a ostatecznie Chrystus zostaje skazany na śmierć krzyżową. Po tradycyjnej Drodze Krzyżowej misterium koczy liturgia celebrowana przez biskupa w kościele Ukrzyżowania.
Wszystkie sceny z Ewangelii odtwarzane są tutaj wyłącznie przez amatorów, ponieważ celem jest tutaj pogłębianie przeżyć religijnych a nie podziwianie kunsztu aktorskiego. Każdego roku w Wielkim Tygodniu na te najbardziej znane misteria przyjeżdżają rzesze wiernych.

Kalwaria Zebrzydowska należy do miejsc, w których architektura stapia się z przyrodą, tworząc niepowtarzalną całość. Z tego powodu w 1999 r zespół architektoniczno-przyrodniczy Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.