SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 20°C / 10°C
burza z deszczem
Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto

Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana

Schronisko położone na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju Polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej, poniżej szczytu Turbacza w Gorcach.

Pierwsze schronisko na Turbaczu zostało wybudowane na polanie Wisielakówka dzięki staraniom gorczańskiego Oddziału PTT w 1925 r. Niestety już w grudniu 1933 r. zostało ono spalone. Najprawdopodobniej sprawcami byli kłusownicy, którym ruch turystyczny przeszkadzał w „interesach”.

Prace nad budową drugiego schroniska, tym razem w górnym skraju Hali Długiej, przerwał wybuch II wojny światowej. W lipcu 1943 r. obiekt przejęły oddziały niemieckie, a w listopadzie tego samego roku został on spalony.

Budowę obecnego schroniska ukończono 1958 r., a w 1990 przeprowadzono modernizację. Jest to duży, kamienny budynek, mogący przyjąć 110 osób na nocleg. Do dyspozycji są pokoje 2-, 3-, 4-, 6- i wieloosobowe, a także 3-pokojowy apartament z łazienką, kuchnią i kompletnym wyposażeniem. W schronisku znajduje się także sala kominkowa, kawiarnia, przechowalnia nart oraz jadalnia z restauracją oferującą całodzienne wyżywienie, w tym dania kuchni regionalnej. Honorowane są tutaj liczne rabaty i zniżki, m.in. PTTK czy Honorowych Dawców Krwi. Udzielane są również rabaty dla grup i przy dłuższych pobytach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej schroniska.

Schronisko leży na skraju Gorczańskiego Parku Narodowego i w okolicy znajdują się liczne ścieżki dydaktyczne. Można tutaj uprawiać zarówno turystykę pieszą, rowerową jak i konną. Natomiast zimą atutem tych terenów są trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.

Obok schroniska, w niewielkim budynku w lesie, otwarte zostało w 1980 r. Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Natomiast na Hali Długiej, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec, funkcjonuje sezonowa bacówka. Z tarasu przed wejściem do schroniska można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr i Pienin.

W schronisku na Turbaczu co roku odbywa się WinterCamp, czyli obóz szkoleniowy dla turystów. Zdobywają oni tutaj doświadczenie w biwakowaniu zimą oraz w bezpiecznym uprawianiu sportów outdoorowych.

 

Kontakt:
Adres: Schronisko Górskie PTTK na Turbaczu
ul. Kowaniec 1, skr. pocztowa 102
34-400 Nowy Targ
Telefon: 18 266 77 80
Telefon kom.: 666 726 893
e-mail: schroniskoturbacz.pttk@gmail.com

Gospodarzem schroniska jest Kol. Aleksander Długopolskiwww.turbacz.pttk.pl
Wolne miejsca | Wszystkie miejsca | Inne schroniska
Trwa sprawdzanie dostępności miejsc
Brak miejsc w podanym terminie