Schronisko turystyczne położone na Polanie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Obiekt znajduje się na wysokości 1148m n.p.m. Jest doskonałą bazą noclegową w rejonie Doliny Chochołowskiej.
Jest to duży obiekt - z kubaturą 9543 m³ jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich. Jest czynne przez cały rok. Turystom oferuje 121miejsca noclegowe w pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 8- i 14-osobowych. Posiada także świetlicę, przechowalnię całoroczną nart, kuchnię turystyczną i suszarnię ubrań. W schronisku znajduje się dyżurka, w której okresowo dyżurują ratownicy TOPR. W schronisku można bezpłatnie zagotować sobie wodę w czajniku elektrycznym w kuchni turystycznej. Stałe zasilanie elektryczne. W zasięgu niektórych sieci komórkowych (Plus, Play).
Administracyjnie schronisko znajduje się na terenie wsi Witów.
Pierwsze schronisko wybudowane zostało przez Warszawski Klub Narciarski w latach 1930-32. W styczniu 1945 r. spalone zostało przez Niemców. Obecny budynek został wybudowany w latach 1951-1953. Podczas swojej drugiej pielgrzymki do ojczyzny 23 czerwca 1983 r. przebywał w Dolinie Chochołowskiej papież Jan Paweł II. Pobyt ten został upamiętniony tablicą pamiątkową przy wejściu do schroniska, a także wytyczeniem szlaku papieskiego w Dolinie Jarząbczej. W schronisku znajduje się również rzeźba – podarunek dla papieża od Lecha Wałęsy.
Na potrzeby schroniska w 1958 r. uruchomiono na Chochołowskim Potoku niedużą elektrownię wodną. Wytwarza ona energię elektryczną również do ogrzewania schroniska. Obok schroniska zasadzono limby. Dla upamiętnienia akcji ratunkowej TOPR z 11-12 lutego 1945 r. (przetransportowanie rannych partyzantów ze Skrajnego Salatyna) wmurowano na ścianie schroniska tablicę pamiątkową. Pamiątkową tablicą na ścianie schroniska upamiętniono także próbę startu balonu Gwiazda Polski na Polanie Chochołowskiej w październiku 1938 r.
źródło: wikipedia