Schronisko górskie położone na wysokości 1152 m n.p.m. w Paśmie Polic, części Pasma Babiogórskiego, wchodzącego w skład Beskidu Żywieckiego. Wbrew nazwie obiekt nie leży na Hali Krupowej, tylko na skraju Hali Kucałowej, na południowy zachód od Przełęczy Kucałowej. Korzystając z komunikacji publicznej, w pobliże Hali Krupowej najłatwiej dojechać do Skawicy (mikrobusami).
Pierwsze schronisko, wybudowane w 1935 r. nosiło nazwę „Pod Policą” i powstało z inicjatywy gminy Sidzina i oddziału PTT w Jordanowie. Budową kierował wówczas prof. Kazimierz Sosnowski, którego imię nosi obecny obiekt. Budynek istniejący tu wcześniej został spalony w 1944 r. przez oddziały niemieckie. Odbudowa prowadzona była przez krakowski oddział PTT i zakończyła się w 1955 r. W 1967 r. podłączona została elektryczność uzyskiwana jednak przez długi czas za pomocą agregatu prądotwórczego. Do linii wysokiego napięcia obiekt został podłączony dopiero w 2001 r.
Obecnie jest to drewniany budynek w stylu góralskim, czynny cały rok. Do dyspozycji gości oddano 38 miejsc w pokojach 3-, 4- i wieloosobowych, a z większości okien widać wspaniałą panoramę Tatr i Orawy. Honorowane są rabaty PTTK, Honorowych Dawców Krwi oraz Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich. Schronisko proponuje także specjalną 50% zniżkę "urodzinową". Udzielane są również rabaty dla większych grup. Można także negocjować ceny przy dłuższych pobytach.
Na parterze poza jednym z pokoi i bufetem znajduje się jadalnia z dużym, kamiennym kominkiem. W schronisku znajduje się stacja GOPR, a tuż obok położony jest wyciąg narciarski o długości 150 m. Działa tutaj również wypożyczalnia rakiet śnieżnych, ułatwiających zimowe wycieczki po Beskidach.
Schronisko przygotowane jest na przyjęcie zarówno turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych, takich jak obozy wędrowne, rajdy, wycieczki, zimowiska. Gospodarze zapewniają całodzienne, domowe wyżywienie.
Kontakt:
Adres: Schronisko Górskie PTTK na Hali Krupowej
34-236 Sidzina
telefon: 18-4475005, 607 033997
e.mail: krupowa@o2.pl
www.krupowa.pttk.pl
Gospodarzem schroniska od wielu lat jest Kolega Eugeniusz Ogrodowicz.