SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 7°C / -2°C
deszcz
Schronisko Górskie PTTK na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza
  • Foto
  • Foto
  • Foto

Schronisko Górskie PTTK na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza

Schronisko położone pod szczytem Gronia Jana Pawła II w Beskidzie Andrychowskim, wschodniej części Beskidu Małego. Obecna nazwa szczytu (dawna Jaworzyna), nieformalnie nadana została w 1981 r. z inicjatywy działaczy Oddziału PTTK w Wadowicach, a oficjalnie obowiązuje od 1 stycznia 2004 r. Jest to jedyny szczyt na świecie nazwany na cześć papieża Polaka. Karol Wojtyła wiele razy wędrował na szczyt Jaworzyny i pobliskiego Leskowca, jak również bywał gościem schroniska, także będąc już biskupem.

Obiekt ten myląco określany jest schroniskiem „Pod Leskowcem”, który to szczyt leży w pobliżu. Jednak w czasie budowy schroniska to właśnie obecna Groń JP II nazywała się Leskowiec. Błąd wkradł się do opracowań kartograficznych gdy austriaccy geodeci wykreślali mapy tych terenów przed I wojną światową. Pobliski szczyt Beskid został wtedy opisany jako Leskowiec, a to właściwe wzniesienie nazwano Jaworzyna. Błąd pozostał, a z biegiem lat nowe nazwy się przyjęły.

Inicjatywę budowy schroniska przedstawili działacze wadowickiego PTT zaraz po powstaniu ich koła w 1926 r. Jednak dopiero wiosną 1932 r. udało im się wykupić część hali pod szczytem Jaworzyny. Budowa obiektu trwała zaledwie kilka miesięcy i już 3 września tego samego roku odbyło się uroczyste otwarcie, a 1 listopada miała miejsce inauguracja pierwszego sezonu narciarskiego.

Budowę schroniska osobiście nadzorował ówczesny przewodniczący wadowickiego PTT – Czesław Panczakiewicz. To właśnie jego imieniem na 70-lecie istnienia w 2002 r. zostało nazwane schronisko.

Pierwotnie obiekt był niewielkim drewnianym domkiem na podmurówce. Było to jednak pierwsze schronisko w tej części Beskidu Małego i ze względu na duże zainteresowanie turystów, konieczna stała się jego szybka rozbudowa.

W czasie II wojny światowej obiekt został przejęty przez Beskiden-Verein i wówczas zaprzestano przyjmowania turystów. Schroniskiem opiekował się jednak w tym czasie Jan Targosz. Kiedy w 1945 r. budynek miał zostać spalony przez oddziały niemieckie, gospodarz poczęstował ich bimbrem i dzięki temu zaniechali podpalenia.

W ostatnich latach obiekt został gruntownie odremontowany i rozbudowany dzięki czemu tym samym może on spełniać rosnące wymagania turystów a dzięki ruchowi pielgrzymkowemu na Groń Jana Pawła II, jest jednym z popularniejszych obiektów w tej części Beskidów.

Schronisko dysponuje 32 miejscami noclegowymi, w pokojach 3-, 4- i wieloosobowych. Honorowane są rabaty PTTK, a także ma specjalną ofertę dla posiadaczy legitymacji Honorowego Dawcy Krwi. Swoim gościom gospodarze mogą zaoferować pełne wyżywienie na bazie kuchni domowej. Organizowane są tutaj obozy, zimowiska oraz zabawy sylwestrowe. Dodatkowym atutem jest leżący w pobliżu wyciąg narciarski.

UWAGA-ZE WZGLĘDU NA PRACE ZWIĄZANE Z MODERNIZACJĄ LINII ENERGETYCZNEJ ZASILAJACEJ SCHRONISKO, MOŻLIWE PRZERWY LUB NIEPRAWIDŁOWE DZIAŁANIE SYSTEMU. PRZEPRASZAMY, PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY.

Kontakt:
Adres: Schronisko Górskie PTTK na Leskowcu
34-206 Krzeszów
Telefon : 033 872 16 94, 0-606 743 880
schroniskoleskowiec@gmail.com
www.leskowiec.pttk.pl

Gospodarzami schroniska są Kol. Halina i Jan Lizakowie.



http://www.leskowiec.pttk.pl/index.html
Wolne miejsca | Wszystkie miejsca | Inne schroniska
Trwa sprawdzanie dostępności miejsc
Brak miejsc w podanym terminie