SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 13°C / 2°C
zachmurzenie małe

Lubomierz – przełęcz Przysłop – przełęcz Borek – Turbacz – przełęcz Borek - Kudłoń – Lubomierz

Szlak polecany dla miłośników przyrody. Odcinek wzdłuż potoku Kamienica pozwala zaobserwować jak rodzi się potok a potem rzeczka, mająca swoje źródła na Hali Turbacz i będąca dopływem Dunajca.

Zaczynając trasę w centrum Lubomierza, należy najpierw udać się drogą przez wieś w kierunku Szczawy, aż do przełęczy Przysłop. Niebieski szlak rozpoczyna się zaraz za przełęczą u stóp wzgórza Lanckorona. Należy skręcić w prawo i dróżką wzdłuż potoku Kamienica wspinać się łagodnie przez Gorczański Park Narodowy. Po drodze szlak prowadzi przez polanę Papieżówka i dalej Doliną Kamienicy na przełęcz Borek. Tutaj skręcając na szlak żółty w lewo dochodzi się do schroniska na Turbaczu. Po odpoczynku należy wrócić tą samą drogą aż do przełęczy Borek i kontynuować dalej wędrówkę żółtym szlakiem aż na Kudłoń. Stąd żółtym szlakiem można wrócić na przełęcz Przysłop, a skręcając w lewo na szlak czarny dojść do centrum Lubomierza.

Kilka informacji o miejscach na szlaku:

Papieżówka - nieduża polana na prawym brzegu Kamienickiego Potoku. Znajduje się na niej jeden szałas. Na polanie w sierpniu 1976 przez dwa tygodnie w szałasie mieszkał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Odbywał dni skupienia i wędrował po Gorcach. Wybrał to miejsce ze względu na oddalenie, spokój, a także dlatego, że znał już Gorce z wcześniejszych wędrówek. Mieszkał w spartańskich warunkach; jedyne wyposażenie szałasu stanowił drewniany stół, stołek z pnia drzewa i prycza z gałęzi. Własnoręcznie poukładał kamienie przed szałasem. Nikt nie rozpoznał go w czasie tego pobytu w Gorcach.

Turbacz – najwyższy szczyt Gorców (1310 m), znajdujący się w centralnym punkcie pasma i tworzący potężny rozróg. Zbudowany jest z fliszu karpackiego.

Sam wierzchołek Turbacza znajduje się poza Gorczańskim Parkiem Narodowym, którego granica przebiega nieco po zachodniej, oraz po północnej stronie szczytu

Turbacz niczym nie wyróżnia się w dużej, szczytowej kopule. Otoczony jest gęstym lasem świerkowym, przez co pozbawiony jest on widoków. Stoi na nim kamienny obelisk wieży triangulacyjnej oraz żelazny krzyż z datami 1945–1985. Dawniej wierzchołek był bezleśny i rozciągały się z niego szerokie widoki. W 1832 można było przez lunetę zobaczyć Kraków. Dla większości turystów nazwa Turbacz kojarzy się ze stojącym na rozległej polanie Wolnica (część Hali Długiej) budynkiem schroniska PTTK na Turbaczu.

Kudłoń (1274 m) – czwarty co do wysokości szczyt w Gorcach położony na północny wschód od Turbacza, w grzbiecie łączącym Turbacz z Beskidem Wyspowym (poprzez przełęcz Przysłop). Jest najwybitniejszym szczytem Gorczańskiego Parku Narodowego. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Kudeł bądź Kudła.
Podobnie jak na innych szczytach Gorców, również na Kudłoniu znajdują się polany, które wypasane były przez kilkaset lat. Największe natężenie pasterstwo osiągnęło przed II wojną światową. Potem stopniowo było ograniczane, aż do zupełnego zaprzestania wypasu i od tego czasu polany stopniowo zarastają borówczyskami i lasem.
Na Kudłoniu znajdują się najliczniejsze i najbardziej znane w całych Gorcach wychodnie skalne. W partii szczytowej są trzy zgrupowania okazałych skałek piaskowcowych o wysokości do 20 m. Najsłynniejszą z tych skał jest Kudłoński Baca na północnych zboczach.

Czas przejścia całej trasy: 7h 5m
Długość całej trasy: 22,6km