SchroniskoSchronisko Górskie PTTK na Luboniu Wielkim im. Stanisława Dunina-Borkowskiego

Rezerwuj nocleg

Schronisko Górskie PTTK na Luboniu Wielkim im. Stanisława Dunina-Borkowskiego

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 23°C / 14°C
burza z deszczem
Schronisko Górskie PTTK na Luboniu Wielkim im. Stanisława Dunina-Borkowskiego
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto

Schronisko Górskie PTTK na Luboniu Wielkim im. Stanisława Dunina-Borkowskiego

Schronisko górskie na Luboniu Wielkim, położone na wysokości 1022 m n.p.m., to jedyny taki obiekt w Beskidzie Wyspowym. Masyw Lubonia znajduje się pomiędzy Rabką, Mszaną Dolną i Tenczynem. Z polany przed schroniskiem dobrze widać szczyty: Szczebel, Lubogoszcz oraz Babią Górę.

Główny budynek, oddany do użytku w sierpniu 1931 roku, ma bardzo oryginalny wygląd. Zbudowany został na planie kwadratu z wysoką kamienną podmurówką. Jako jedyne spośród schronisk posiada na piętrze pokój z oknami na cztery strony świata, z których rozciąga się panorama na Beskid Wyspowy, Makowski, Żywiecki, Gorce oraz Tatry.

W czasie II wojny światowej, w ramach akcji zwalczania partyzantów AK, oddziały niemieckie miały spalić budynek. Na szczęście udało się obiekt uratować.

Po wojnie schronisko zostało wyremontowane.

Obok głównego budynku leży bacówka letnia potocznie nazywana domkiem „Baby Jagi”. Obiekty łącznie dysponują 25 miejscami noclegowych: 10 w pokoju wieloosobowym w głównym budynku oraz 15 w pokojach 1-, 2- i wieloosobowym w bacówce. Schronisko honoruje wiele rodzajów zniżek, rabaty PTTK a także proponuje liczne promocje - w tym bezpłatne noclegi. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Gospodarze organizują wycieczki po okolicy, imprezy, ogniska i pieczenia barana oraz przejażdżki samochodem terenowym. Tuż obok znajduje się rezerwat przyrody Luboń Wielki, z największym w Beskidzie Wyspowym gołoborzem i licznymi jaskiniami. Tereny te są także bardzo korzystne do uprawiania paralotnictwa. Schronisko jest czynne również zimą, a prowadzą do niego atrakcyjne szlaki dla miłośników narciarstwa biegowego.

Kontakt:
Adres: Schronisko Górskie PTTK na Luboniu Wielkim,
34 - 701 Rabka Zaryte 165
Telefon: 608 791 020, 18 267643, 604 876110
e-mail: lubon@o2.pl
http://www.lubon.pttk.pl

Gospodarzem schroniska jest Kol. Krzysztof Knofliczekhttp://www.lubon.pttk.pl
Wolne miejsca | Wszystkie miejsca | Inne schroniska
Trwa sprawdzanie dostępności miejsc
Brak miejsc w podanym terminie