SchroniskoBacówka PTTK na Maciejowej

Rezerwuj nocleg

Bacówka PTTK na Maciejowej

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 27°C / 14°C
zachmurzenie małe
Bacówka PTTK na Maciejowej
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto

Bacówka PTTK na Maciejowej

Schronisko turystyki kwalifikowanej-Bacówka PTTK, położona w Gorcach na polanie Przysłop, na grzbiecie odchodzącym od Turbacza do Rabki. Nazwa obiektu może być myląca, ponieważ leży ono około 1 km od szczytu Maciejowej (815 m n.p.m.), na wysokości 852 m n.p.m. Z bacówki rozciąga się szeroka panorama widokowa od szczytu Wierchowej po Babią Górę. Natomiast przy dobrej pogodzie widać stąd łańcuch Tatr.

Bacówka na Maciejowej to jedna z 10 bacówek turystyki kwalifikowanej w Polsce. Powstała ona dzięki pracy działacza PTTK Edwarda Moskały i rabczańskiego oddziału PTTK, w ramach większej akcji budowy małych schronisk górskich. W 1975 roku wytyczono miejsce pod budynek na zakupionej działce na Przysłopiu, a prace powierzono Zakładowi Remontowo-Budowlanemu PTTK z Zakopanego.

Drewniana konstrukcja bacówki została wykonana według typowego projektu autorstwa Stanisława Karpiela. Budowa trwała dosyć długo i ostatecznie schronisko zostało otwarte dopiero jesienią 1977 r.

Wykorzystując przeciągający się czas budowy zadbano o wystrój wnętrza. Liczne rzeźbione elementy sprzętów codziennego użytku zostały wykonane przez pracowników ZRB, a jednocześnie absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara z Zakopanego. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ściankę działową odgradzającą klatkę schodową od holu, tablicę ogłoszeń, osłony grzejników oraz krzesła.

Bacówka oferuje 22 miejsca noclegowe w pokojach 2-, 4- i wieloosobowych o standardzie turystycznym. Na parterze zlokalizowana jest kuchnia i jadalnia, a łazienki w przyziemiach. Uwzględniane są rabaty PTTK, poza tym wprowadzono promocję „Trzeci nocleg 50%” oraz „Solenizant gratis”.

Bacówka jest dobrą bazą do uprawiania turystyki pieszej czy rowerowej. Natomiast zimą w pobliżu działają dwa wyciągi narciarskie, a w bacówce można wypożyczyć rakiety śnieżne. Organizowane są pobyty z pełnym wyżywieniem dla większych grup, takie jak zimowiska, pobyty grup szkolnych czy kolonie. Odbywają się także spotkania literackie, pokazy slajdów oraz imprezy okolicznościowe.

Kontakt:
Adres: Bacówka PTTK na Maciejowej
34-700 Rabka Zdrój
Telefon:18 44 757 29
e-mail: schronisko@namaciejowej.pl
www.namaciejowej.pl

Gospodarzem bacówki jest Kol. Piotr Zagórski.www.namaciejowej.pl
Wolne miejsca | Wszystkie miejsca | Inne schroniska
Trwa sprawdzanie dostępności miejsc
Brak miejsc w podanym terminie