SchroniskoSchronisko górskie PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki

Rezerwuj nocleg

im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 27°C / 14°C
zachmurzenie małe
Schronisko górskie PTTK  im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto

Schronisko górskie PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki

Schronisko turystyczne znajdujące się na polanie Stara Roztoka w Tatrach Wysokich.

Pierwsze schronisko turystyczne wybudowano w tym miejscu w 1876 roku, obecny budynek powstał w 1913 roku w wyniku przeniesienia starego schroniska w bardziej suche miejsce. Jego usytuowanie związane jest z przebiegiem starej drogi do Morskiego Oka.

Wbrew powszechnej nazwie „Schronisko w Dolinie Roztoki“ jest ono położone poniżej wylotu Doliny Roztoki, w Dolinie Białki.

Jesienią na polanie odbywają się rykowiska jeleni. Schronisko dysponuje 68 miejscami w pokojach 2-, 3-, 4-, 5-, 6-osobowych, gospodą (na 60 miejsc), świetlicą, elektrycznością i pośrednictwem pocztowym.

W 1876 r. w Roztoce wybudowano pod kierownictwem ks. Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza drugie w Tatrach polskich schronisko (po starym schronisku nad Morskim Okiem). Nazwano je imieniem Wincentego Pola i postawiono przy drodze do Morskiego Oka z Łysej Polany. Część tej drogi dziś funkcjonuje jako droga wewnętrzna dla obsługi schroniska.

Pierwsze schronisko miało dwie izby rozdzielone sienią, otwarte było tylko w okresie letnim. Pośród pierwszych turystów znaleźli się m.in. Walery Eljasz-Radzikowski, Tytus Chałubiński i Stanisław Witkiewicz. Pierwszym gospodarzem schroniska był góral Franciszek Dorula. Dwukrotnie gospodarzył w nim też Bartłomiej Obrochta, góralski skrzypek i przewodnik, przez długi czas było zarządzane również przez rodzinę Budzów.

Budynek bywał modernizowany, mimo to stopniowo niszczał. Wskutek dużego zagrożenia dla turystów został rozebrany w 1911, a obok niego wybudowano wkrótce pod nadzorem Władysława Kulczyńskego dzisiejszy budynek. W latach 30. schronisko było kilkukrotnie rozbudowywane.

Drewniane schronisko słynie z atmosfery „z dawnych lat“. W latach międzywojennych za czasów gospodarzącej w nim rodziny Grabowskich była to główna baza taterników polskich wspinających się na Słowacji (obok schroniska możliwa była wówczas przeprawa mostkiem przez Białkę). Podczas II wojny światowej znajdowała się tu placówka niemieckiej straży granicznej, po wojnie budynek powrócił do dawnego charakteru.
 
Od 1974 roku prowadziła je rodzina Pawłowskich – najpierw Janina Pawłowska, potem jej syn Marek. Od jesieni 2008 r. gospodarzami są Anna  i Stefan Krupa z Chochołowa.

 SCHRONISKO DYSPONUJE RÓWNIEŻ MIEJSCAMI, KTÓRE NIE ZOSTAŁY UMIESZCZONE W SERWISIE.

W SPRAWIE REZERWACJI PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY POD NUMEREM:


+48 609001760

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA NASZEGO PROFILU NA FACEBOOKU I STRONY INTERNETOWEJ.

 www.schroniskoroztoka.com.pl
Wolne miejsca | Wszystkie miejsca | Inne schroniska
Trwa sprawdzanie dostępności miejsc
Brak miejsc w podanym terminie