SchroniskoSchronisko górskie PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki

Rezerwuj nocleg

im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 5°C / -6°C
deszcz

Szlak na Babią Górę – Beskid Żywiecki

Wędrówkę na szczyt Babiej Górny można rozpocząć zielonym szlakiem od przystanku autobusowego w Zawoi Markowej (jest tutaj również parking samochodowy). Tutaj znajduje się także granica Babiogórskiego Parku Narodowego. Podejście do schroniska na Markowych Szczawinach jest dosyć strome i męczące, dlatego warto wypocząć w nim chwilę przed zdobywaniem szczytu. Bardziej doświadczeni i pewni swych umiejętności turyści mogą stąd udać się dalej szlakiem żółtym, przez Perć Akademików. Należy jednak pamiętać, że w końcowym etapie podejście na Diablak (Babią Górę) od północy jest bardzo strome i trzeba wspomagać się łańcuchami. Wszelkie trudny wynagradzają widoki ze szczytu (oczywiście przy ładnej pogodzie). Ponieważ Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidów, to rozciąga się stąd wspaniała panorama od Tatr przez góry Słowacji, po Beskid Śląski, Żywiecki, Mały, Makowski i Gorce. Do schroniska na Markowych Szczawinach można stąd wrócić szlakiem czerwonym przez przełęcz Brona, a dalej do Zawoi udać się szlakiem czarnym. Jeżeli na granicy parku narodowego odbije się w lewo na szlak niebieski, to po krótkim spacerze dojdzie się do punktu startowego w Zawoi Markowej.

Babia Góra (również Diablak, słow. Babia hora, niem. Teufelspitze czyli Góra diabła) – masyw górski leżący w Paśmie Babiogórskim Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich, osiągający wysokość 1725 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, najwyższy poza Tatrami szczyt w Polsce i drugi, po Śnieżce, pod względem wybitności. Zaliczany jest do Korony Gór Polski.
Wierzchołek odznacza się wybitnymi walorami widokowymi. Roztacza się z niego panorama na wszystkie strony, obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry oraz góry Słowacji.
W 1954 w masywie Babiej Góry utworzono Babiogórski Park Narodowy. W uznaniu niezwykłych walorów przyrodniczych Babiogórski Park Narodowy został wpisany w 1977 przez UNESCO na listę światowych rezerwatów biosfery.
W 1995 roku gminy po polskiej i słowackiej stronie Babiej Góry utworzyły Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, którego celem jest zachowanie ludowej kultury, folkloru i tradycji tego obszaru i mieszkających tu Babiogórców (Górali Babiogórskich), a także rozwój turystyki pod Babią Górą.
Na szczycie Babiej Góry znajduje się węgierski kamienny obelisk upamiętniający wizytę arcyksięcia Józefa, palatyna Węgier.
Źródło: Wikipedia, Foto: Derbeth 

Czas przejścia całej trasy: 6h 0m
Długość całej trasy: 14,3km