SchroniskoBacówka PTTK nad Wierchomlą im. Stanisława Nowaka

Rezerwuj nocleg

Bacówka PTTK nad Wierchomlą im. Stanisława Nowaka

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 4°C / 3°C
deszcz

Ruiny średniowiecznego zamku i murów obronnych w Dobczycach

Zamek został tutaj wzniesiony w okresie Polski dzielnicowej. Był on warownią typu górskiego, włączoną w system obronny Krakowa. Najstarszą częścią zamku była przypuszczalnie baszta, która obecnie jest główną atrakcją turystyczną.
W XVI w. zamek przebudowano w stylu renesansowym. Za panowania Kazimierza Jagiellończyka mieściła się tutaj akademia dla synów królewskich, kształcących się pod okiem Jana Długosza. W 1655 r. miasto z zamkiem zostały zniszczone w trakcie potopu szwedzkiego, a dwa lata później przez Rakoczego. Próbę odbudowy warowni rozpoczął wówczas starosta Michał Jordan.

W 1786 r. ziemie dobczyckie znalazły się pod panowanie austriackim. Kilka lat później starostwo wystawiono na sprzedaż. Nowi właściciele z materiału rozbiórkowego wznieśli w latach 1828-1834 kościół na Starym Mieście. Ponadto materiał ten był również wywożony do Krakowa do budowy wałów wiślanych.

Obecnie w zrekonstruowanej części zamku znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego.

Najcenniejszym zabytkiem Dobczyc są jednak XIV i XV-wieczne mury obronne. Są one unikalnym dziedzictwem kulturowym. Za czasów swej świetności miały ok. 700 m długości i 1,5 m szerokości. Niestety podczas potopu szwedzkiego ucierpiały zarówno obwarowania jak i samo miasto na wzgórzu. Do dziś w najlepszym stanie pozostał 60-metrowy fragment murów z ruinami baszty i bramą wjazdową, w której ścianę wmurowano tablicę pamiątkową z okazji 600-lecia lokacji miasta.

Adres:

Skansen drewnianego budownictwa ludowego w Dobczycach
ul. Podgórska 1 (Zamek),
32-410 Dobczyce