Schronisko turystyki kwalifikowanej-Bacówka PTTK położone na wysokości 895 m n.p.m. na bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej, pomiędzy szczytami Runek i Pusta Wielka w Beskidzie Sądeckim. Z polany, na której położona jest bacówka, rozciąga się piękny widok na Pasmo Radziejowej, a przy dobrej widoczności można podziwiać zapierającą dech panoramę Tatr.
Schronisko zostało zbudowane w 1978 r. w ramach koncepcji „Bacówek – schronisk turystyki kwalifikowanej”. Powstało ono dzięki staraniom działacza krynickiego Oddziału PTTK Stanisława Nowaka, którego imię obecnie nosi. Obiekt ten ma dość nietypowy wygląd w porównaniu do innych tego typu, ponieważ powstał z zaadoptowanego na ten cel spichlerza.
Jest to drewniany budynek z obszerną salą kominkową, widokową werandą oraz pokojami noclegowymi na piętrze a obok niego leży tzw. fiński domek posiadający dwa segmenty noclegowe, z których każdy przeznaczony jest dla 4-6 osób. Łącznie do dyspozycji turystów jest prawie 40 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych. Bacówka dysponuje również wolnostojącą drewnianą sauną fińską opalaną drewnem bukowym i brzozowym, narciarnią, suszarnią, punktem narzędziowym do prostych napraw rowerów, a także kuchnią turystyczną i garażem dla rowerów. Zimą można wypożyczyć tutaj rakiety śnieżne.
W schronisku przygotowywane są atrakcyjne programy pobytowe dla rodzin z dziećmi, a także szereg zniżek m.in. dla narciarzy, rowerzystów i gitarzystów. Honorowane są również rabaty PTTK, Honorowego Dawcy Krwi i inne. Organizowane są tutaj pobyty integracyjne dla szkół i firm, biesiady, kuligi, pieczenie barana lub prosiaka oraz wesela w stylu plenerowym.
Schronisko leży na tzw. Baranim Szlaku, co oznacza, że kuchnia w schronisku serwuje owcze sery, baraninę, a sezonowo również żętycę. Poza tym proponuje domowe posiłki oparte na wyrobach własnych i regionalnych. Specjalnością bacówki są kugel z gulaszem i szarlotka, grzane wino i piwo oraz tradycyjne nalewki. Można się tutaj również zaopatrzyć w miód spadziowy i mniszkowy z Pasieki Wierchomla, oscypki owcze, bundz własnego wyrobu, a także domowy smalec czy leśne grzyby.
W schronisku odbywają się liczne koncerty, zarówno te oficjalne jak i spontaniczne, wieczory poezji i pokazy slajdów. Wiosną lub jesienią organizowany jest Festiwal Nalewek, a w grudniu Wigilia Muzyczna i Sylwester. Bacówka zaprasza również na warsztaty antystresowe, integracyjne, team-buildingowe, terenowe i z zakresu bezpieczeństwa w górach.
Kontakt:
Adres: Bacówka Nad Wierchomlą
33-350 Piwniczna
Telefon kom.: 502 458 518
e-mail: wierchomla.pttk@gmail.com
www.wierchomla.pttk.pl
Rezerwacje telefoniczne lub mailowe dla zapytań z wyprzedzeniem tygodniowym lub większym.
Od jesieni 2009 Gospodarzami obiektu są: Małgorzata Ryniewicz-Politańska i Marcin Bednarkiewicz.