SchroniskoBacówka PTTK nad Wierchomlą im. Stanisława Nowaka

Rezerwuj nocleg

Bacówka PTTK nad Wierchomlą im. Stanisława Nowaka

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: -1°C / -5°C
śnieg

Lubień – Zimna Dziura (Grota Lodowa) – Szczebel – Luboń Wielki – Rabka-Zdrój

Z Lubnia na Szczebel

Podejście od strony Lubnia na Szczebel jest co prawda strome i mozolne, ale za to po drodze mija się ciekawą jaskinię zwaną Zimna Dziura (lub Grota Lodowa)
Trasa rozpoczyna się przy przystanku PKS w Lubniu. Wędrując stąd czarnym szlakiem szosą, można podziwiać roztaczającą się z lewej strony dolinę Raby. Po ok. 2 km marszu panorama rozszerza się - widać ciekawą sylwetkę Lubogoszczy, a po prawej stromy stok Szczebla. Po drodze mija się domki letniskowe i wkrótce szlak skręca w prawo w leśną dróżkę. Po pewnym czasie rozpoczyna się strome podejście na zbocze Szczebla. Przy drodze pojawiają się pierwsze wychodnie piaskowca. Na szczęście szlak daje chwilę wytchnienia, gdy doprowadza do niewielkiego wyrównania terenu u wylotu jaskini zwanej Zimna Dziura. Dalsze podejście jest strome i męczące, ale ostatecznie wyprowadza na szczyt Szczebla, niestety drzewa przesłaniają tutaj ładne widoki.

Ze Szczebla na Luboń Wielki

Trasa ta łączy dwa główne szczyty zachodniej części Beskidu Wyspowego. Sąsiadują one ze sobą przez stosunkowo niską przełęcz Glisne. Na zboczach obu szczytów szlak wiedzie lasem, natomiast w rejonie przełęczy po odkrytym terenie.
Od szczytu Szczebla szlak zielony prowadzi na południe i obniża się wyraźnie. Dróżka doprowadza w końcu do zespołu domów letniskowych. Gdy się je minie, oczom turysty ukazuje się groźny masyw Lubonia, z charakterystyczną sylwetką przekaźnika TV i stromą ścianą lasu. Szlak polną drogą schodzi do asfaltowej szosy z Tenczyna do Mszany Dolnej, na przełęcz Glisne, gdzie spotyka prowadzące od Mszany Dolnej znaki czerwone.
Trasa na szczyt Lubonia prowadzi właśnie czerwonym szlakiem. Szybko rozpoczyna się strome podejście, po którym osiąga się grzbiet Lubonia na wschód od szczytu. Teren wyrównuje się, a z lewej dochodzą znaki żółte z Rabki Zarytego. Szlak mija po lewej okazały gmach stacji przekaźnikowej TV i zaraz za nią doprowadza przed charakterystyczny budynek schroniska.
Z Lubonia Wielkiego do Rabki najlepiej zejść szlakiem zielonym, ew. niebieskim. Szlak żółty jest dość trudny i może być niebezpieczny dla niewprawionego turysty lub przy gorszej pogodzie.

Kilka informacji:

Zimna Dziura (znana także jako Grota Lodowa) – jaskinia w Beskidzie Wyspowym, na północnym stoku Szczebla. Jest jaskinią osuwiskową, powstałą w piaskowcu magurskim. Położona jest przy szlaku turystycznym z Lubnia do Kasinki Małej i jest łatwo dostępna dla turystów. Znajduje się na wysokości 655 m n.p.m., otwór wejściowy ma rozmiary 3 × 4 m. Pochyłe wejście prowadzi do komory głównej o długości do 6 m i szerokości do 3 m. Dno tej komory znajduje się na głębokości ok. 5 m. Od komory tej prowadzą jeszcze 3 boczne, ciasne szczeliny. Długość korytarzy (w większości trudnodostępnych) wynosi około 25 metrów.
W jaskini panuje temperatura niższa o kilka lub kilkanaście stopni od temperatury na zewnątrz. Zdarza się, że lód zalega w jaskini latem. Niska temperatura w jaskini spowodowana jest jej ukształtowaniem. Brak przewiewu i kształt jaskini (opadający, od wejścia w kierunku końca jaskini) sprzyja zaleganiu zimnego powietrza. Wymiana powietrza z otoczeniem zachodzi (na większą skalę) wtedy, kiedy na zewnątrz jest zimniej niż w jaskini. Wówczas zimne powietrze opada do jaskini, ochładzając ją.

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) – najwybitniejszy szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, nazywany przez miejscowych Biernatką.
Na szczycie znajduje się nieduże schronisko PTTK na Luboniu Wielkim, radiowo-telewizyjna stacja nadawcza, i punkt meteorologiczny. Wybudowane w 1931 r. schronisko jest jedynym górskim schroniskiem w całym Beskidzie Wyspowym. Widoczna z daleka sylwetka przekaźnika pozwala na bezbłędne rozpoznanie tej góry. Przekaźnik został wybudowany w 1961 r. w celu umożliwienia transmisji mistrzostw świata FIS w Zakopanem. Dzisiaj spełnia wielorakie komercyjne funkcje w transmisji radiowo-telewizyjnej. Ze szczytu rozlega się panorama na północ i zachód. Na południowo-wschodnim stoku utworzono rezerwat przyrody Luboń Wielki dla ochrony jedynego w Beskidzie Wyspowym tak dużego gołoborza oraz skałek zwanych "Dziurawymi Turniami" i jaskini.

Czas przejścia całej trasy: 5h 0m
Długość całej trasy: 13,6km