Groń Jana Pawła II to jedyny szczyt górski na świecie, który został nazwany na cześć papieża Polaka. Karol Wojtyła wielokrotne wspinał się na Jaworzynę (dawna nazwa Gronia) i Leskowiec, nawet będąc już biskupem. Równie często bywał gościem pobliskiego schroniska. Jaworzyna otrzymała swe drugie miano z inicjatywy działaczy PTTK w Wadowicach w 1981 r. Natomiast od 1 stycznia 2004 r. po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, Groń JP II jest jedyną oficjalnie obowiązującą nazwą.
W dziesiątą rocznicę zamachu na Jana Pawła II, w 1991 r. biskup Jan Szkodoń poświęcił na Groniu murowaną kapliczkę z „Krzyżem Ludziom Gór”. Już wówczas w zamyśle fundatorów kapliczki – Danuty i Stefana Jakubowskich z Andrychowa, była budowa kaplicy na 75 urodziny papieża. Teren na jej budowę ofiarowali Irena i Stanisław Targoszowie. We wrześniu 1995 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kaplicy na szczycie Gronia.
Powstanie kaplicy całkowicie odmieniło charakter wędrówek w tej części Beskidów. Gronia stała się nie tylko celem turystyki górskiej, ale także miejscem modlitwy. W lipcu 2001 r. poświęcono tutaj pomnik Jana Pawła II oraz jubileuszowy dzwon.
Obecnie w otoczeniu kaplicy nazywanej „Sanktuarium na Groniu Jana Pawła II” znajduje się również Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami i kilka mniejszych kapliczek. Odprawiane są tutaj msze święte, w tym również Pasterka, odbywa się odpust, a także kończy Rajd Szlakami Jana Pawła II.